61106, Україна, м. Харкiв, вул. Плиткова, 12-В       +38 (057) 721-24-24      zbut@uas-amal.com.ua

Обмолот рослин на корені — нова технологія збирання зернових культур

Всеукраїнська громадсько-політична газета "Зоря Полтавщини" від 5.11.2004 р №№ 175-176

 

Леонід Коробка "Зоря Полтавщини"

 

Цього року в засобах масової інформації стали з'являтися цікаві повідомлення про технологію збирання врожаю зернових культур шляхом обмолоту рослин на корені. Наприклад, статті в журналах "Пропозиция" № 2 "Обчісувальні жниварки: Міфи та реалії — погляд інженера", "Нові технології" №34 "Прорив у технології збирання" і газеті "Агромир" №16 "Збирання з очесом на корені". Вивчивши ці матеріали, можна познайомитися з думками про нову технологію вчених, конструкторів і представників підприємств, що реалізують очісуючі жниварки.

Однак, не знаючи ставлення до новинки споживачів, не можна скласти повної картини по обговорюваному питанню.

Довідавшись, що в Глобинском районі, селі Горби, фермерському господарстві "Врожай" уже два сезони експлуатується двухбарабанная жниварка очісуючого типу, наш кореспондент зустрівся і поговорив із главою фермерського господарства Петром Максимовичем Кобеляцьким і комбайнером Леонідом Олександровичем.

К.: Петро Максимович, технологію збирання врожаю зернових шляхом обмолоту рослин на корені в пресі називають найбільшим проривом у технології збору врожаю самохідними комбайнами. Чи так це й у чому її відмінність від існуючих технологій?

Кобеляцький П.М.: На питання про те, чи є нова технологія найбільшим проривом у зборі врожаю чи ні, можна буде відповісти лише після того, коли стане ясно, прийнята вона  аграріями чи ні, а для цього необхідний час. Тому давайте почекаємо з відповіддю на це питання.

Що стосується відмінностей нової технології від існуючих способів збирання врожаю, то вони, безумовно, маються і носять прогресивний характер. Спосіб збирання врожаю обмолотом рослин на корені дозволяє збирати врожай тільки прямим комбайнуванням. На відміну від жниварок традиційної конструкції в жниварці очісувального типу відсутній апарат, що ріже, і мотовило, тому що стебла рослин не зрізуються, а вичісуються. У новій жниварці мається два обертових барабани з гребінками, схожими на зуби штампованих грабель. При русі комбайна гребінки вичісують рослини, не зрізуючи стебло і не вириваючи його з землі. От чому цей спосіб називають обмолотом рослин на корені.

Обчісана хлібна маса, а вона складається з вільного зерна, колосків, полови і невеликої кількості соломи, летить по поверхні спеціального кожуха до шнека. Далі усе відбувається, як і в звичайній жниварці: хлібна маса надходить у похилу камеру, молотильний апарат і так далі.

К.: Вчені, інженери затверджують, що жниварки очісувального типу, агрегатовані з комбайном, збільшують його продуктивність, заощаджують паливо, дозволяють забирати дуже засмічені поля, поля з полеглим хлібом і поплутаним стеблом. чи відповідає це дійсності? У чому, на Вашу думку, основна перевага технології?

Кобеляцький П.М.: Названі Вами особливості дійсно існують. Усі вони випливають з того, що немає необхідності зрізати солому, і вона залишається в полі. А це зменшує навантаження на комбайн і його агрегати. Якщо комбайн розвантажений, то він може рухатися швидше, споживає менше палива. Складність збирання полеглих хлібів полягає в тім, що їх важко зрізати, а при очісувальній технології цього не потрібно. Теж можна сказати про поплутаний стеблестой. З приводу збирання засмічених полів сказати нічого не можу. Ми доглядаємо за своїми полями, але думаю, що жниварка повинна справитися з бур'янами.

Щодо основної переваги. Ми вирощуємо хліб у зоні ризикованого землеробства. Вам не треба розповідати, скільки сонячних днів було в період збору врожаю, та коли він почався цього року. Для того, щоб зібрати врожай у таких умовах потрібні високопродуктивні комбайни. Вони є, але купити їх нереально, тому що коштують комбайни дуже дорого. Наприклад, "Дон 1500» близько 420 000 грн., а "Джон Дир", узагалі, під два мільйони гривень. Жниварка очісувального типу, що ми придбали, коштує відносно недорого і має ширину захвату 4м. Навішується вона на комбайн "Нива СК-5М". З цією жниваркою комбайн забирає 18-20 га в день проти 10-12 га зі звичайною жниваркою. При цьому витрата палива в 2 рази нижче, з огляду на те, що комбайн у нас далеко не новий. Тому для мене головна перевага в новій технології — це швидкісне, високопродуктивне збирання на старенькому комбайні з великою економією палива. Приведу тільки одну цифру: загальний обсяг прибраного врожаю за допомогою очісуючій жниварки цього року склав близько 600  тонн.

К.: Петро Максимович, а как бути із соломою? Вона ж залишається в полі.

Кобеляцький П.М.: На полі залишається найменш коштовна частина стебла, а полова і верхня частина стебла надходить у комбайн так, що цю масу можна збирати і використовувати для кормів. Солому, що залишилася, ми дискуем і заорюємо. Якщо вже на якихось полях необхідна вся солома, то там можна забрати традиційною жниваркою. Впровадження очесуючої технології збирання зовсім не означає, що треба цілком відмовитися від використання традиційних жниварок. Усе необхідно робити, спираючись на технологію і здоровий глузд.

К.: Леонід Олександрович, Ви працюєте за новою технологією два сезони. Які особливості роботи з очесуючими жниварками могли б відзначити Ви.

Леонід Олександрович: У перший рік я пристосовувався до роботи з жниваркою. На прохання виробника, ми дуже уважно відслідковували роботу жниварки, намагаючись виявити конструктивні, або функціональні недоробки. Як у будь-якому досить новому товарі, у жниварці виявилися деякі слабкі місця, які виробник оперативно усував у ході збиральної. А з урахуванням узагальнених даних, отриманих від господарств, що експлуатувала жниварки, підприємством-виробником була проведена комплексна модернізація жниварки в рамках підготовки її до сезону 2004р. У результаті чого, цього року не було ні однієї серйозної поломки, і я відробив на жниварці всю збиральну. Забирав озими і яри, ячмінь, вику.

На відміну від звичайної, при роботі з очысуючою жниваркою комбайн рухається на другій середній, другій підвищеній передачі. Так що маю бути більш уважним. По пристрої вона дуже проста і не вимагає якого-небудь серйозного догляду, крім змащення ланцюгів і підшипників.

Дуже добре цією жниваркою забирати ячмінь. Втрати колосками практично відсутні.

По конструкції жниварки ми рекомендували виробнику замінити ланцюгові передачі на ремінні, оснастити жниварку більш універсальною системою копіювання рельєфу. Хоча система копіювання і не завжди потрібна, тому що жниварка звичайно йде високо над землею. У тих випадках, коли хліб низький чи полеглий, а поле нерівне, доводиться бути особливо уважним.

У частині втрат зерна жниварка ні в чому не уступає звичайної.

На роботу комбайна жниварка не впливає, але комбайн треба ретельно готувати, тому що він буде працювати на великих швидкостях. У целом я жниваркою дуже задоволений, у всякому разі, у мене не виникає абсолютно ніякого бажання пересісти за комбайн із традиційною жниваркою.

К.: Петро Максимович, Леонід Олександрович, що Ви можете порадити керівникам, що вирішили впровадити нову технологію в своїх господарствах.

Кобеляцький П.М.: Кожний повинний вирішувати це питання для себе самостійно. Я вважаю, що в господарстві потрібні очісуючі жниварки і збираюся збільшувати їхню кількість. А от що можна порадити, так це дуже обережно відноситися до вибору постачальників жниварок, щоб не купити свідомо не працюючу жниварку, тому що з'ясується це в самий невідповідний час.

Леонід Олександрович: Я не раз замислювався про жниварку, яка б не забирала солому. Але тільки тоді не було такої жниварки. Сьогодні вона є, тому і врожай можна забирати по різному — кому як вигідно.

Як видно з бесіди, люди, що заплатили гроші за двухбарабанную очесывающую жниварку і працювали з нею на комбайні, кажуть про технологію обмолоту рослин на корені позитивно. Ще залишаються питання, відповіді на які маємо одержати в майбутньому.

Як довго жниварка буде служити при експлуатації в реальних умовах? Які культури доцільно збирати за допомогою цієї технології і при яких режимах? Скільки жниварок очісуючого типу необхідно мати в господарстві? З якими комбайнами її агрегатувати? Ці питання цілком природні. Однак важливо інше. Те, що позиції вчених, розроблювачів, виробників жниварок, а також їхніх споживачів і користувачів стосовно нової технології близькі і не суперечливі. Це свідчення її прогресивності і перспективності для використання в рослинницьких сільгосппідприємствах.