61106, Україна, м. Харкiв, вул. Плиткова, 12-В       +38 (057) 721-24-24      zbut@uas-amal.com.ua

Збирання льону олійного очісуючою жниваркою "Словянка"

В даний час спостерігається стійкий інтерес до вирощування льону олійного. Це обумовлено трьома основними факторами. Попитом на лляну олію, яка застосовується при виробництві лакофарбового покриття, лінолеуму, харчових продуктів, лікарських препаратів і т. д. Програмами державної підтримки (дотаціями) льонарства в Росії і Казахстані. Високою рентабельністю вирощування льону. За даними [1] один гектар посіву льону олійного забезпечує такі самі економічні показники, як один гектар посіву озимої пшениці з урожаєм не менше 40 ц/га.

Для отримання насіння льону зазвичай обробляють льон-кудряш або льон-межеумок. Разом з цим солома льону-межеумку є цінною сировиною для отримання прядильного волокна. Якість прибирання льону визначається збереженням врожаю за умови мінімізації витрат на цю технологічну операцію. Існуючим способам збирання льону притаманні суттєві недоліки, сутність яких можна зрозуміти, ознайомившись з витягами з роботи [2].

«Збір врожаю льону олійного проводять двома шляхами: прямим комбайнуванням у фазі повної стиглості або роздільним збором у фазі біологічної стиглості рослин при значній засміченості посівів або відростанні пагонів через дощову погоду. Збір здійснюють тими ж машинами, які застосовуються на зернових культурах.

Краще збирати льон олійний роздільним шляхом, тому що при прямому комбайнуванні можливі втрати врожаю внаслідок поганого вимолоту недозрілих коробочок і можливого зігрівання вороху на токах. Також при повному дозріванні насіння вологість стебел може становити 40% і більше. Стебла з такою вологістю при зборі погано зрізаються і намотуються на обертові частини комбайна».

Як стебла намотуються на шнек жниварки, ілюструє відео

«При роздільному зборі найкраща конструкція валка виходить при середній висоті зрізу 15 см. Така стерня надійно утримує валок, він добре провітрюється і рівномірно просихає. Зрізана в валки маса за сприятливих погодних умов висихає за 6 – 8 днів. Підбирають і обмолочують валки через 6 – 8 днів при вологості насіння 12%. При обмолоті валків з більшою вологістю спостерігаються великі втрати насіння від недомолоту і намотування стебел на обертові органи машин. Насіння з вологістю 8 – 10% сильно травмується».

Автор не наводить кількісних оцінок втрат. Однак з практики відомо, що в разі несприятливих кліматичних умов втрати при роздільному зборі льону можуть досягати 50%.

«... режим обмолоту повинен бути м’яким для запобігання надмірного подрібнення насіння і биття соломи. Надмірно бита солома призводить до втрат зерна на соломотрясі внаслідок складності сепарації через волокнисті биті стебла, втрати можуть досягати 10% і більше».

«За існуючої технології збирання льону нижня частина стебел, в якій знаходиться значна кількість волокна, залишається на полі у вигляді стерні. Оскільки при використанні комбайнових жниварок мінімальна висота зрізу становить 10 см. При цьому середня висота стерні становить 15 см. Це призводить до втрат продукції соломи, що містить 13,6 16,2% волокна. Встановлено, що при врожайності соломи 40 ц/га втрати в залишках стерні становлять для соломи 11,2 ц/га, трести 9,0 ц/га, волокна 1,1 ц/га».

Ще одна проблема при збиранні льону пов’язана з тим, що обмолочений стеблостій у вигляді волокнистої структури (клоччя) викидається на поверхню поля. Надалі при виконанні сівби, клоччя забиває сошники сівалок, не дозволяючи їм нормально функціонувати.

Головною причиною недоліків традиційних способів збирання льону є те, що для обмолоту рослин стебло повинно зрізатися і подаватися в молотильний апарат.

При використанні очісуючої технології збирання врожаю обмолот рослин відбувається на корені без зрізання стебел. Отже, солома не надходить в молотильний апарат, не піддається биттю і не створює труднощів при сепарації насіння на соломотрясі. Стеблостій залишається в полі не пошкодженим і його можна прибрати за необхідності не тільки шляхом косіння в валок, а й теребінням за допомогою льонокомбайнів.

Виробничі випробування жниварок показали, що у порівнянні з традиційними способами збирання льону олійного очісуюча технологія дає:

- можливість збирання прямим комбайнуванням;

- зниження втрат врожаю з 30% до 3%;

- зростання продуктивності в 1,7-2 рази;

- економію палива 40-50%;

- додаткову виручку від реалізації стеблостою.

Збирання врожаю льону олійного за допомогою очісуючої жниварки «Слов’янка» та післязбиральний стан стеблостою представлено на відео

 

Література:

 

1. Л. Міщенко. Особливості вирощування льону олійного. http://www.apk-inform.com/ru/oilprocessing/59032#.V-JuSBBkiUk

2. И. В. Тараймович. Особливості технології збирання льону олійного в умовах Західного Полісся України. http://technology.snauka.ru/2013/06/2107