61106, Україна, м. Харкiв, вул. Плиткова, 12-В       +38 (057) 721-24-24      zbut@uas-amal.com.ua

Культиватор стратифікатор роторний ПРСМ-5

Машина ґрунтообробна розрихлювально-сепаруюча «Докучаєвська»

 

 

Ударом можна домогтися від землі тільки пилу, але не жнив»

(Рабіндранат Тагор)

 

Призначення

Машина «Докучаєвська» ПРСМ-5 є навісним універсальним ґрунтообробним агрегатом, який використовується при вирощуванні зернових (озимих та ярових) і технічних культур для виконання наступних обробок ґрунту:
- передпосівної;
- основної поверхневої;
- лущення стерні.
 
Вона забезпечує виконання агровимог на полях з суглинистими (легко-, середньо- і важкосуглинистими) ґрунтами, які мають нахил не більше 8о, вологість ґрунту до 25% і твердість до 2,5 МПа.
 
Глибина обробки під час роботи на полях, призначених під посів і які перебувають під парами, може регулюватися від 0 до 15 см.
 
Машина агрегатується з тракторами 3-го тягового класу (Т150К, ХТЗ-160, ХТЗ-170, МТЗ-2112 і т.д.).

Відеоролик про роботу роторного культиватора ПРСМ-5

Ролик №1. Передпосівна обробка

Ролик №2. Механічна прополка

Ролик №3. Лущення

Концепція машини

До основ концепції машини належать:

1. Модель оптимального ґрунтообробного шару, що відповідає наступним вимогам:

- оброблюваний шар повинен складатися з чотирьох підшарів: наднасінного, насінного, піднасінного і підорного;
- з наднасінного підшару повинні бути повністю видалені глибисті окремості ґрунту розміром більше 20 мм. Наявність таких окремостей зводить нанівець всі переваги, створені структурністю оброблюваного шару;
- у насіннєвому підшарі повинна бути зосереджена найцінніша в агрономічному відношенні структура. Розмір не повинен перевищувати 3-х кратний розмір насіння;
- щільність складання піднасінного підшару не повинна перевищувати 1,25 г/см3;
- підорний підшар не повинен мати щільність вище 1,3 г/см3 і твердість у плужній підошві більше 3 МПа, що забезпечується основною обробкою.
 
Виконання вказаних вимог забезпечує хороший контакт насіння з ґрунтом, швидке його набухання, проростання і безперешкодний розвиток коріння вглиб ґрунту, економне витрачання вологи, накопиченої за осінньо-зимовий період (внаслідок шаруватого збору), ефективне засвоєння елементів живлення з добрив.

2. Знищення бур’янів методом вичісування.

Механічне знищення бур’янів підрізанням лапами культиватора та подрібненням дисковими боронами – це ефективні, але не кардинальні методи боротьби з бур’янами, оскільки вони не дозволяють позбутися від багаторічних бур’янів назавжди.
 
У зв’язку з цим з’явилася потреба в ґрунтообробних машинах, здатних ліквідувати багаторічні бур’яни кардинальним чином, що виключає їх появу в наступні роки. Ця концептуальна особливість реалізована в новій машині, в якій бур’яни дбайливо вилучаються з ґрунту вичісуванням разом з цільною кореневою системою і укладаються на поверхню ґрунту, де вони висушуються під впливом кліматичних факторів.


Структура оброблюваного шару

1 – наднасінний шар;
2 – насінний шар;
3 – піднасінний шар;
4 – підорний шар.

 

Будова

Машина «Докучаєвська» складається з рами, на якій змонтовані робочі органи: пасивні – стійки з лемешами і активні – ротор з розпушувачами таким чином, що ротор розташований над лемешами і не торкається їх. Лемеші забезпечені сепаруючими решітками.
 
Підйом і опускання рами здійснюється з допомогою навісного пристрою трактора. Привід ротора здійснюється від валу відбору потужності трактора за допомогою карданних, ланцюгових і зубчастих передач. Машина забезпечена механізмом регулювання глибини обробки ґрунту.

Принцип дії і робота

Машина працює таким чином. Під час руху по полю лемеші підрізають шар ґрунту, далі при його переміщенні вздовж поверхонь лемеша та прутів сепаруючої решітки відбувається його кришіння, при цьому дрібно-грудкувата фракція, що не перевищує трьох розмірів висіяного насіння, просипається крізь решітку, формуючи насінний підшар. Подальше формування насінного підшару відбувається при дії на пласт розпушувачів ротора, які кришать і розпушують пласт, пересуваючи його вздовж сепаруючої решітки. Крупно-грудкувата фракція з окремостями не більше 20 мм йде сходом з решітки, утворюючи наднасінний підшар з параметрами, відповідними оптимальному водно-повітряному режиму в наднасінному підшарі. Крім цього, розпушувачі ротора в процесі взаємодії з пластом вичісують з нього бур’янисті рослини, не порушуючи їх цілісності, і транспортують їх на поверхню наднасінного підшару, а також очищують стійки лемешів від рослинних залишків і бур’янів.
 
Технічні характеристики
Найменування параметра
Значення
Види обробки ґрунтів
Основна поверхнева
Передпосівна
Лущення
Тип машини
Навісна
Клас трактора
3
Продуктивність, га/год
3,2 - 5,4
Робоча швидкість, км/год
7-12
Ширина захвату, мм
5
Глибина обробки, см
до 15
Кількість обслуговуючого персоналу, осіб
1
Габаритні розміри в робочому стані, мм
- довжина
- ширина
- висота
 
3365
5200
1297
Габаритні розміри в транспортному стані, мм
- довжина
- ширина
- висота
 
2555
5200
1215
Маса, кг
2500

Технологічні можливості

1. Основною технологічною особливістю передпосівної обробки за допомогою машини є стратифікація (розшарування) оброблюваного горизонту на три функціонально-різні підшари, а саме:
- наднасінний підшар. Його призначення полягає у створенні оптимальних умов для міграції вологи та повітря в шарі. Це досягається насамперед структурою ґрунту, яка складається з ґрунтових окремостей, що не перевищують 10 мм, що забезпечує оптимальну пористість шару. Такі грудки є сходженням з сепаруючої решітки лемеша;
- насінний підшар. Цей підшар забезпечує щільний контакт насіння з дрібними грудками ґрунту, що є головною умовою успішного початку проростання насіння. Насінний підшар формується проходом дрібно-грудкуватої фракції (не більше 3-х розмірів насіння) через сепаруючу решітку;
- піднасінний підшар. Завдання підшару – забезпечувати безперешкодний розвиток коренів рослини вглиб ґрунту. Його формування досягається роботою лемеша, який забезпечує оптимальну щільність піднасінного підшару – 1,25 г/см3.
 
2. Машина дозволяє здійснювати механічну боротьбу з бур’янами. Особливість знищення бур’янів полягає в тому, що машина їх вичісує з підрізаного пласта ґрунту без порушення цілісності бур’янистої рослини і викладає бур’яни на поверхню поля. Такий технічний підхід дозволяє ефективно боротися з багаторічними бур’янистими рослинами і бур’янами, що розмножуються вегетативним способом, і виключає їх появу в наступні роки.
 
3. Робочі органи машини не забиваються рослинними рештками та бур’янами.

Переваги

Технологічні

1. Якість передпосівної обробки ґрунту забезпечується не тільки виконанням штатних вимог до такої обробки (глибина обробки, гребнистість поверхні, брилистість), але і дотриманням вимог щодо структурного складу ґрунту і його щільності складання.
Культиватори, плоскорізи, диски, комбіновані знаряддя забезпечують тільки штатні вимоги до передпосівної обробки. Машина ПРСМ-5 виконує ці вимоги з врахуванням агрофізичних параметрів оброблюваного шару.
 
2. Передпосівна обробка ґрунту з використанням машини ПРСМ-5 дозволяє виключити передпосівне боронування і культивацію та здійснити підготовку ґрунту до посіву за один прохід.

Економічні

Цей вид переваг повністю визначено технологічними особливостями і можливостями машини і складається з:
а) зростання врожайності культур, що висіваються (висаджуються). При інших рівних умовах приріст урожайності становить не менше 15%.
б) економії матеріально-технічних ресурсів і часу на обробку ґрунту, за рахунок скорочення числа виконуваних прийомів механічного впливу на ґрунт (боронування, культивація і т. д.) і виконання всього комплексу передпосівних робіт за один прохід.
в) кардинального (тобто раз і назавжди) знищення багаторічних кореневищних і коренево-паросткових бур’янів за умови недопущення самосіву.
г) виключення витрат на внесення гербіцидів, які за своєю величиною співрозмірні із витратами на власне обробку.

Обмеження

1. Застосування машини ефективне на полях з суглинистими ґрунтами, тобто з ґрунтами, які від початку мають структуру. За рахунок її кришення, розпушування, розшарування, сепарації створюється оптимальна конструкція оброблюваного шару. На безструктурних ґрунтах (пісковиках, солонцях і т.д.) виконання цих операцій не приведе до підвищення врожайності.
 
2. Якість роботи машини залежить від фізичного стану ґрунту. Її застосування на перезволожених і висушених ґрунтах не приведе до оптимізації оброблюваного шару в частині його структури і щільності складання.
 
УВАГА! Не слід плутати представлену машину з горизонтально-фрезерними ґрунтообробними агрегатами. Вона з ними має винятково зовнішню, але не функціональну схожість. Глибше ознайомлення з машиною дозволяє переконатися в цьому.
 
Представлена машина обробляє підрізаний лемешами шар ґрунту, здійснюючи на нього мінімальний механічний вплив. Горизонтально-фрезерні машини обробляють ґрунт тільки фрезою, здійснюючи на нього великий динамічний вплив.